UPRAWA KUKURYDZY

W zależności od rodzaju wykorzystanego przedplonu należy zastosować odpowiedni sposób uprawy roli pod kukurydzę. Jeśli były to zboża lub mieszanki zbożowo-strączkowe, trzeba wykonać podorywkę, a następnie wyeliminować chwasty poprzez bronowanie. Po roślinach motylkowych i trawach przeprowadzane zostaje talerzowanie i orka zimowa. Jeżeli przedplonem były rośliny okopowe, najczęściej wystarczy wyrównać powierzchnię pola, a następnie wykonać orkę głęboką.

W okresie wiosennym warto przeprowadzić płytkie zabiegi uprawowe (3-4 cm), których celem jest m.in. polepszenie struktury gruzełkowatej gleby, czy wymieszanie nawozów z wierzchnią warstwą podłoża.

Nawożenie kukurydzy

Prawidłowe i odpowiednio zbilansowane nawożenie, poza wpływem na wysokość plonu, przekłada się również na jego jakość i odporność roślin. Do najczęściej stosowanych zabiegów należą: nawożenie azotem (ok. 50-70% dawki wiosną pod uprawki przedsiewne, reszta pogłównie do fazy 4-6 liścia), fosforem i potasem (termin zależy od rodzaju gleby), a także nawożenie dolistne (głównie siarką i magnezem, które wpływają na prawidłową gospodarkę azotu).

Zalecany termin 

W praktyce wybór właściwego terminu zbioru plonu nie jest prostym zadaniem. Podczas jego ustalania dla odmian na kiszonkę, należy uwzględnić niesprzyjające warunki pogodowe np. w suchych latach zbiór powinien być przyspieszony. W przypadku kukurydzy pastewnej z całych roślin, plony należy zbierać w czasie, gdy ziarno osiągnęło stan dojrzałości do woskowej od początku pełnej. Pozwala to osiągnąć wyższy plon z suchej masy.

Z kolei, jeśli chodzi o kukurydzę ziarnową, termin zbioru ma najczęściej miejsce na 2-4 tygodniu od chwili pojawienia się czarnej plamki. Przegapienie tego momentu może skutkować obniżeniem się jakości plonu lub stratami ilościowymi (przez osypywanie się ziarna na pole).